تبلیغات
هر چی تو بخوای - اینترنشنالیزیشن
 
هر چی تو بخوای
هدف ما رضایت شماست
درباره وبلاگ


من بردیا مرادی هستم . 15 سالمه و اهل کرمانشاهم

این سایت جهت اطلاع رسانی به شما عزیزان است .

تمامی اطلاعات این وبلاگ با هکاری سه سایت تبیان و سایت باشگاه و سایت رشد گرفته شده .

(اگر در مورد مطلبی میخواهید که در این وبلاگ نیست بگین تا اون مطلب رو پیدا کنم و در وبلاگ بزارم )


مدیر وبلاگ : بردیا مرادی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگم چیه ؟
چهارشنبه 21 بهمن 1388 :: نویسنده : بردیا مرادی
واژه ی اینترنشنالیزیشن (Internationalization) در لغت به معنی بین المللی یا جهانی کردن و در اصطلاح یا در مفهوم وسیع خود، نزدیک شدن دولت ها به یکدیگر در یک حوزه ی جهانی است. در رشته های متفاوت علمی، این واژه مفهوم ها و معنی های متفاوتی دارد. و از جنبه های متفاوتی می تواند مورد بررسی و پژوهش قرار گیرد. به عنوان مثال در رشته ی تضاد ملی، به بین المللی کردن اقتصاد و در جامعه شناسی، به بین المللی شدن ملت ها و در علوم سیاسی به بین المللی کردن سیاست و تاثیر آن در دولت های ملی به کار گرفته شده است.

در عصر ما بین المللی شدن سیاست، یکی از اساسی ترین نقشه ها و طرح های تغییر و تحول در نظام جهانی به حساب می آید. در این مفهوم بین المللی شدن سیاست، به سه نکته مهم زیر اشاره دارد:

الف- بین المللی شدن مشکل ها و مسایل،

ب- بین المللی شدن جامعه های موجود در نظام جهانی

ج- بین المللی شدن تصمیم گیری های سیاسی.

بین المللی شدن مشکل های سیاسی، در واقع اشاره ای به افزایش روز افزون مسایل بین المللی و تاثیر آن ها در روابط بین دولت های ملی دارد؛ به عبارتی دیگر مشکل هایی که از دنیای پیرامون وارد کشورها می شوند و دولت های ملی مجبورند بدان بپردازند، هر روز روند افزایشی دارد؛ مشکل های مربوط به محیط زیست، شرایط پناهندگان و تغییر و تحولات در اقتصاد کشورهای پیشرو، از نمونه های بارز این موضوع هستند.

بین المللی شدن جامعه ها ناشی از افزایش بی سابقه ی روابط اجتماعی دولت های ملی در مفهوم وسیع خود است، این افزایش در نتیجه ی افزایش میزان مبادله های کالا، خدمات، سرویس، نیروی کار و همچنین مبادله های اطلاعات و عقیده هاست. در همین حال می توان از نقش و تاثیر ارتباطی شرکت های چند ملیتی، احزاب سیاسی، وسایل ارتباط جمعی و مبادله ی دانشجویان و نیروهای فنی و علمی نام برد که در نزدیکی و رشد همگون جامعه های مختلف در نظام جهانی، تاثیر فراوان داشته است.

بین المللی شدن تصمیم گیری های سیاسی، به این مفهوم است که رشد و افزایش سازمان های بین المللی باعث می شود که بسیاری از تصمیم گیری های ملی / دولتی از سطح ملی به یک سطح گسترده تر و فراملی انتقال داده می شود. در این رابطه باید به دو نکته ی مهم اشاره کرد: از یک سو تصمیم هایی که معمولا در وزارت کشور دولت های ملی گرفته می شود، به میزان قابل ملاحظه ای به وزارت امور خارجه انتقال می یابد. از سوی دیگر، به علت افزایش و رشد روابط سیاسی که به مثابه یک شیوه ی ارتباطی بین دولت هاست و توسعه ی شکل های نوین دستگاه تصمیم گیری بین المللی که معمولا بر اساس ساختار سازمان های بین المللی پایه ریزی شده، تصمیم گیری های ملی به سازمان های بین المللی، منتقل می شود.

سوال مهمی که امروزه در بحث های علوم سیاسی در ارتباط با اصطلاح (بین المللی کردن) مطرح می باشد، این است که محرک اساسی این بازتاب جهانی چیست؟ تعدادی از پژوهشگران بر عوامل درونی، به عنوان محرک اساسی این بازتاب تاکید می ورزند. از دیدگاه این پژوهشگران در بین المللی شدن مشکل ها، جامعه ها و تصمیم گیری ها عواملی حضور دارند که باعث می شوند، این سه عامل بر روی یکدیگر تاثیر بگذارند و از همدیگر تاثیر بپذیرند و در عین حال باعث تشدید این چرخه ی بین المللی می شوند.

تعداد دیگری از پژوهشگران در عوامل بیرونی و خارجی به عنوان محرک اصلی تاکید می ورزند. این دسته از پژوهشگران اغلب از رشد و توسعه ی فناوری ، به ویژه فناوری های نظامی و وسایل ارتباط جمعی به عنوان عوامل خارجی تشدید کننده ی این عوامل یاد می کنند همچنین چرخه ی نهادی شدن(Institutionalism) را به عنوان دلیل های اصلی بین المللی شدن ، می شناشند.

در مقابل تعداد دیگری از پژوهشگران میزان پیوستن دولت های ملی به چرخه ی بین المللی شدن را، در گرو میزان خواست و تمایل دولت های ملی می دانند. از دیدگاه این پژوهشگران، دقیقا به همین علت است که دولت های ملی متفاوت، در چرخه ی متفاوتی از نظام جهانی شدن قرار دارند.

 

منابع:

1- کتاب دانش نامه در علم سیاست، نوشته علی رحیق اعضان، با همکاری مارک گلی، انتشارات فرهنگی صبا، 1384.نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد تقویم

ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ