تبلیغات
هر چی تو بخوای - آلودگی نوری
 
هر چی تو بخوای
هدف ما رضایت شماست
درباره وبلاگ


من بردیا مرادی هستم . 15 سالمه و اهل کرمانشاهم

این سایت جهت اطلاع رسانی به شما عزیزان است .

تمامی اطلاعات این وبلاگ با هکاری سه سایت تبیان و سایت باشگاه و سایت رشد گرفته شده .

(اگر در مورد مطلبی میخواهید که در این وبلاگ نیست بگین تا اون مطلب رو پیدا کنم و در وبلاگ بزارم )


مدیر وبلاگ : بردیا مرادی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگم چیه ؟
سه شنبه 20 بهمن 1388 :: نویسنده : بردیا مرادی

پدرها و مادرها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما بخوبی‌شب‌های گرم تابستان پایتخت را به خاطر می‌آورند. وقتی در محله‌های مركزی شهر در خانه‌هایی كه خانه بود و مثل امروز به لانه‌ها یا خوابگاه‌هایی كوچك بدل نشده بود، عصر هنگام زمانی كه بوی نم موزاییك‌های آب و جارو شده حیاط با عطر گل‌های باغچه به هم می‌آمیخت، می‌نشستند تا دور از جنجال سریال‌های هر شبی، نقلی بگویند و شاید چند بیتی شاهنامه بخوانند و چون شب فرا می‌رسید، پشه‌بندها افراشته می‌شد، در حیاط یا پشت‌بام فرقی نمی‌كرد.


از پشت توری پشه‌بند هم می‌توانستی صدها ستاره بشماری و گاه عبور شهابی را ببینی و در دل آرزویی كنی. اگر خوابت نمی‌برد و از پشه‌بند بیرون می‌آمدی حتی از همان خانه‌های میانه شهر هم می‌توانستی نواری از راه كهكشان كم‌سو را در آسمان ببینی.


اینك همه چیز از دست رفته است. جای آن خانه‌های باصفا را آپارتمان‌ها گرفته‌اند. جای شعر آهنگین شاهنامه را برنامه‌های سینمایی و جای ستاره‌های آسمان را پروژكتورها. گویی شعر سهراب سپهری تحقق پیدا كرده است و نئون كمر به قتل مهتاب بسته و ما شادمانیم كه دنیایمان مدرن شده است، در حالی كه در این طغیان نورهای لجام‌گسیخته، سلامت و امنیت خود را نیز از دست داده‌ایم.


زندگی مدرن ما با خود آلودگی‌های فراوانی به همراه داشته است، آلودگی منابع آب و محیط زیست، هوا، صوتی و ده‌ها نوع آلودگی دیگر؛ اما یكی از ویژگی‌های آلودگی‌ها این است كه ما متوجه مضر بودن آنها می‌شویم و اگرچه خودمان هم در فرآیند آلوده‌سازی مشاركت داریم، اما می‌دانیم كه راه، راه درستی نیست.


گونه‌ای دیگر از آلودگی‌ها نیز وجود دارد كه جهان همراه با فرآیند رشد فناوری با آن مواجه شده است و ظاهری متفاوت دارد. در حقیقت در نگاه اول این مساله به هیچ وجه آلودگی به نظر نمی‌رسد، اما نگاهی دقیق‌تر ما را متوجه خطرات آن می‌كند. آلودگی نوری امروزه به یكی از آلودگی‌های اصلی محیط زیست تبدیل شده است.


 


آلودگی‌ نوری چیست؟


بی‌شك زمانی كه ادیسون نخستین لامپ الكتریكی خود را به جهان معرفی كرد هیچ گاه گمان نمی‌كرد كه روزی آن ابزار ارزشمند كه روشنایی را به شب‌های تیره انسان آورده به ابزاری برای آلودگی تبدیل شود؛ اما در طول مسیر رشد فناوری‌های متعدد، منابع نوری موجود در شهرها نیز افزایش یافتند تا كم‌كم به بحرانی مهم تبدیل شدند.


اگر تصاویر ماهواره‌ای از زمین را كه در شب گرفته شده است ببینید و بتوانید مقایسه‌ای بین تصاویری كه با فاصله 10 و 20 سال از زمین گرفته شده‌اند، كنید متوجه شكل كلان این خطر می‌شوید. امروزه تقریبا هیچ نقطه واقعا تاریكی در جهان وجود ندارد.


اما آیا این موضوع بد است؟ پیش از پاسخ به این پرسش باید دید تعریف آلودگی‌ نوری چیست؟ براساس تعریف انجمن بین‌المللی آسمان تاریك كه یكی از سازمان‌های اصلی مبارزه با آلودگی‌ نوری در جهان است، منابع نوری كه بدون هدف و بدون مهار مناسب جهت و شدت‌ آن، نصب و استفاده می‌شوند منابع‌ آلوده‌كننده محیط به حساب می‌آیند. به این ترتیب هر نوری آلوده‌كننده محیط نیست؛ برای مثال یكی از چراغ‌های خیابان یا یكی از اتوبان‌های نزدیك منزل خود را در نظر بگیرید.


این چراغ‌ها با هدف روشن كردن سطح زمین برای بهبود شرایط دید در شب نصب شده‌اند. حال یك بار دیگر و با دقت به آنها نگاه كنید. متوجه می‌شوید كه در بیشتر موارد با پروژكتوری مواجهید كه هیچ قاب یا حفاظی روی آن قرار ندارد و در خیابان‌ها با لامپ‌های بدون سرپوش مواجه می‌شوید یا حتی در برخی موارد در پارك‌ها با چراغ‌های قوی‌‌ای مواجه می‌شوید كه رو به آسمان تنظیم شده‌‌اند و با تعجب متوجه خواهید شدكه سطح زیر آن بر خلاف انتظار چندان روشن نیست.


در چنین حالتی، نوری كه مستقیم به سمت آسمان حركت می‌كند هیچ نقشی در روشن كردن زمین زیر پای شما ندارد. یك تحقیق عمومی نشان می‌دهد در بیشتر موارد، چنین چراغ‌هایی 30 تا 40 درصد توان خود را صرف روشن كردن مستقیم آسمان می‌كنند. حال تصور كنید كه روی همین چراغ را محفظه‌ای قیفی شكل قرار دهیم كه تا زیر محل قرارگرفتن لامپ امتداد یابد.


در این صورت بخشی از نور منبع‌ها كه بیشتر برای روشن كردن زمین استفاده می‌شد باز هم مستقیم به زمین می‌رسد، اما 30 تا 40 درصدی كه بی‌دلیل روانه آسمان می‌شد به داخل حفاظ برخورد می‌كند و به سمت زمین بازتابانده می‌شود. به این ترتیب زمین شما 30 درصد بیشتر روشن می‌شود و در عوض آسمان و محیط شما، تاریك‌تر و طبیعی‌تر باقی می‌‌ماند.


 


خطرات آلودگی نوری‌


اگر چه این واقعیت درست است كه اولین گروه‌‌هایی كه متوجه خطر آلودگی نوری شدند، منجمان و بویژه منجمان آماتور بودند، اما خطرات آلودگی نوری تنها در از دست دادن زیبایی‌های آسمان شب خلاصه نخواهد شد. منجمان چون شاهد بودند چگونه هر روز تعداد ستاره‌هایی كه در آسمان شب می‌بینند كاهش می‌یابد، متوجه خطر شدند و بسرعت شروع به اقدام علیه گسترش این پدیده بویژه در اطراف محل استقرار رصدخانه‌های بزرگی شدند كه با هزینه‌های كلان و با اتكا بر آسمان تاریك محل ساخته شده بودند و اینك در خطر قرار داشتند.


انجمن آسمان تاریك امریكا توانست با توجیه مردم شهر یك میلیون نفری توسكان در نزدیكی كیت پیك آلودگی ‌نوری این ناحیه را كاملا مهار كند؛ اما تحقیقات بعدی نشان داد كه اثرات آلودگی مهم‌‌تر از اینهاست. جانور‌شناسان نشان دادند گونه‌های متعددی از حیوانات بر اثر پدیده آلودگی نوری دچار اختلال در سیستم جهت‌یابی خود می‌شوند و با خطر گم شدن و انقراض مواجهند. این مساله بویژه در پرندگانی كه نزدیكی شهرها زندگی می‌كنند، رخ می‌دهد.


وقتی به یاد آوردید كه در شهری مانند تهران بیش از 100 گونه مختلف پرنده زندگی می‌كنند كه بر اثر تغییر ساعت بیولوژیك در خطر قرار دارند، شاید موضوع جدی‌تر به نظر آید موجودات دیگر هم با خطر روبه‌رو هستند.


لاك‌پشت‌‌ها یكی از معروف‌‌‌ترین مثال‌‌ها هستند. زمانی كه بچه لاك‌پشت‌ها از تخم بیرون می‌آیند به سمت مهتاب حركت می‌كنند تا خود را به دریا برسانند. چندی پیش در یكی از سواحل ایالات متحده لاك‌پشت‌ها پیاپی جهت خود را عوض و در خلاف جهت دریا حركت كردند و بیشتر آنها بدون آن كه به آب برسند از میان رفتند. محققان متوجه شدند نورهای هتل‌های گردشگری آن منطقه جایگزین نورماه و عامل مرگ لاك‌پشت‌ها شده‌اند. انسان هم در معرض آلودگی نوری قرار دارد.


روان‌شناسان ثابت كرده‌اند زندگی در محیطی آلوده از نظر نوری می‌تواند ساعت درون بدن انسان را مختل كند و در عین حال با تغییر ساعت خواب و عمیق نشدن مراحل خواب به استرس و فشارهای عصبی افراد و افزایش خطر بیماری‌های ناشی از استرس بیفزاید.


بتازگی نیز گروهی از پزشكان اعلام كرده‌اند احتمال می‌دهند آلودگی نوری عامل مهمی در افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها باشد. اگر هنوز هم قانع نشده‌اید می‌توانید به مساله انرژی فكر كنید.


در شرایطی كه همه جهان از تلاش برای كم كردن مصرف انرژی به‌منظور مقابله با گرم شدن زمین سخن می‌گویند می‌توان در نظر داشت كه مبارزه با آلودگی‌ نوری دست‌كم 30 درصد كاهش در هزینه‌های مربوط به انرژی در حوزه روشنایی را به همراه خواهد داشت.


شاید برخی گمان كنند با افزایش نور محیط به امنیت آن ناحیه افزوده می‌شود، در حالی كه تحقیقات نشان می‌دهد با استفاده از نور بیش از حد بر تضاد تاریكی و روشنایی افزوده می‌شود و به دلیل گشودگی بیشتر مردمك چشم، امكان تشخیص كاهش می‌یابد و محیط برخلاف انتظار، ناامن‌تر خواهد شد.


 


چه ‌می‌توان كرد؟


راه‌های ساده‌ای برای مبارزه با آلودگی نوری وجود دارد، اگر چه بخشی از اقدامات تنها با كمك مراجع رسمی و مسوول مانند شهرداری‌ها، وزارت نیرو و امثال آن ممكن است، اما تك‌تك ما می‌توانیم به این مبارزه كمك كنیم. كافی است در خانه خودمان نورهای آلاینده را اصلاح كنیم. كافی است با قرار دادن سرپوش‌های ساده‌ای مانع ورود نورهای آلاینده به محیط شویم و در عین این‌كه در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌كنیم، آسمان و محیط زیستمان را از آلودگی نجات دهیم.


در كشور ما نیز تجربه‌های موفقی در این زمینه وجود دارد. در چند سال اخیر، گروه مبارزه با آلودگی نوری در ایران شكل گرفته است كه می‌تواند توصیه‌های خوبی را در اختیار شما قرار دهد.


این گروه كه شعبه‌ای از انجمن‌های مبارزه با آلودگی نوری است، در ایران پایگاه اینترنتی به نشانی www.lightpollution.ir دارد كه می‌‌توانید به آنجا سری بزنید و اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند شدید با همسایگان و ساكنان محل خود صحبت و آنها را آگاه كنید تا در این مبارزه به شما بپیوندند. شاید با كمك همه ما، بار دیگر ستاره‌ها به‌ آسمان شهر بازگردند و باز هم بتوانیم بر فراز بام‌ها حتی از دل بزرگ‌ترین شهرها آسمان پرستاره سرزمین‌مان را ببینیم و زندگی آرام‌تری را تجربه كنیم، اما این رویا جز با همكاری همه ما به تحقق نخواهد پیوست.


نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد تقویم

ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ