تبلیغات
هر چی تو بخوای - کوارک
 
هر چی تو بخوای
هدف ما رضایت شماست
درباره وبلاگ


من بردیا مرادی هستم . 15 سالمه و اهل کرمانشاهم

این سایت جهت اطلاع رسانی به شما عزیزان است .

تمامی اطلاعات این وبلاگ با هکاری سه سایت تبیان و سایت باشگاه و سایت رشد گرفته شده .

(اگر در مورد مطلبی میخواهید که در این وبلاگ نیست بگین تا اون مطلب رو پیدا کنم و در وبلاگ بزارم )


مدیر وبلاگ : بردیا مرادی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد وبلاگم چیه ؟
یکشنبه 2 آبان 1389 :: نویسنده : بردیا مرادی

كوارك در طبیعت

قبل از كشف كوارك توسط مورای ژل مان تصور می‌شد كه پروتونها و نوترونها مانند الكترونها غیرقابل‌تقسیم هستند، ولی اكنون می‌دانیم نوكلئونها (پروتونها و نوترونها) تجزیه‌پذیر بوده و از ذرات كوچكتری به نام كوارك تشكیل شده‌اند.

كوارك‌ها‌ هیچگاه در طبیعت به عنوان ذرات مستقل و آزاد وجود ندارند. مزون‌های ? از یك كوارك و یك ضد كوارك تشكیل می‌شوند، كه آنتی كوارك (ضد كوارك) با یك خط تیره افقی (علامت منفی) بالای حرف مربوطه مشخص می‌گردد. چون این مزون‌ها از ماده و ضد ماده تشكیل می‌شوند، خیلی سریع فرو می‌پاشند. ایجاد ذرات متشكل از 2 كوارك یا به عبارت دیگر مزون‌ها البته ممكن است، ولی این ذرات پایدار نیستند. برعكس گروههایی سه‌تایی یا به زبان دیگر پروتونها و نوترونها ساختارهایی بسیار پایدار هستند.

انسان ، كره زمین و در واقع كهكشان راه شیری عملا از سه سنگ بنای اولیه ایجاد شده‌اند، كه عبارت از كوارك‌ها‌ی U و كوارك‌ها‌ی D و الكترونها می‌باشند. كوارك‌ها‌ ، نوكلئونها را می‌سازند و آنها به همدیگر متصل شده، هسته اتمها را بوجود می‌آورند. هسته‌ها و الكترونها در اتحاد با یكدیگر اتمها را ایجاد می‌كنند و اتمها نیز با پیوستن به یكدیگر مولكولهای كوچك و بزرگ از قبیل مولكولهای آب یا سفیده تخم مرغ را می‌سازند.

میلیاردها مولكول سلولهای بدن ما را بوجود می‌آورند و هر انسان در بدن خود میلیاردها سلول دارد. اما با تمام تفاوتهایی كه انسانها ، جانوران ، گیاهان ، سیارات و یا ستارگان با یكدیگر دارند، باز هم تمام آنها فقط از سه ذره زیربنایی ساخته شده‌اند، كه عبارتند از: كوارك‌ها‌ی U و كوارك‌ها‌ی D و الكترونها.

آیا كوارك ها‌ را می‌توان مشاهده كرد؟

روشن است كه كوارك‌ها‌ را نمی‌توان مشاهده كرد، بلكه می‌شود وجود آنها را مثل هسته اتمها ، از طریق آزمایشهای فراوان پیچیده اثبات نمود. برای این كار مشابه آنچه كه رادرفورد 75 سال پیش برای شناسایی هسته اتم ، انجام داد، عمل می‌شود و پروتونها ، با الكترونهای بسیار پرشتاب ، مورد اصابت قرار می‌گیرند. بیشتر الكترونها در این آزمایش ، به ندرت تغییر مسیر می‌دهند، ولی تعدادی از آنها كاملا از مدار خود خارج می‌شوند، درست مثل اینكه به گلوله‌های سخت و كوچكی در داخل پروتونها ، برخورد كنند. این گلوله‌های بسیار كوچك همان كوارك‌ها‌ هستند، كه در جستجویشان بوده‌ایم. یك بررسی دقیق ، نشان داده كه پروتون در مجموع از سه واحد سنگ بنای اولیه این چنینی تشكیل شده است.

نیروهای بنیادی اولیه

بین ذرات بنیادی چهار نیرو عمل می‌كنند كه آنها را نیروهای بنیادی یا اولیه می‌نامند.

نیروی پرقدرت كوارك:

نیروی پرقدرت كوارك كه نیروی رنگ نیز نامیده می‌شود، از جدا شدن بیش از حد كوارك‌ها‌ی داخل هسته از یكدیگر و یا حتی از پرت شدن آنها به خارج جلوگیری می‌كند. نیروی پرقدرت كوارك یا نیروی قوی ، از طریق ذرات مبادله كننده یا به اصطلاح گلوئون‌ها ، كه بین كوارك‌ها‌ در پرواز هستند، انتقال می‌یابد. این نیرو مانند چسب ، پیوستگی بین كواركها را تضمین می‌كنند. نیروی هسته‌ای كه پروتونها و نوترونها را در هسته اتم به هم پیوسته نگاه می‌دارد، در واقع نیروی بنیادی نیست، بلكه نیرویی است كه از نیروی رنگ كوارك‌ها‌ (یعنی قویترین نیرویی كه به آن اشاره می‌شود)، بدست می‌آید.

برهمكنش الكترومغناطیسی:

این نیرو ، وقتی كه صحبت از بارهای الكتریكی به میان می‌آید، ظاهر می‌شود. یك ذره دارای بارالكتریكی مثبت ، به وسیله یك ذره مثبت دیگر ، دفع و به سوی یك ذره دارای بار الكتریكی منفی ، جذب می‌شود. این نیرو توسط فوتونها یا ذرات نوری مبادله می‌شود و در نتیجه این ذرات نوری كه بین ذرات باردار در پرواز هستند، به یكدیگر متصل می‌شوند.

برهمكنش ضعیف هسته‌ای:

بسیاری از ذرات ، نسبت به هیچ یك از دو نیروی یاد شده در بالا ، یعنی نیروی قوی كوارك و نیروی الكترومغناطیسی واكنش نشان نمی‌دهند. از آن میان ذراتی هستند كه فاقد بار الكتریكی و رنگ هستند. برای این گونه ذرات یك نیروی بنیادی دیگر وجود دارد. كه در فاصله‌های خیلی خیلی كم خود را نشان می‌دهد و بدون استثنا بر روی همه ذرات اثر می‌گذارد. این نیرو كه نیروی ضعیف نام دارد، توسط ویكون‌ها منتقل می‌شود.

نیروی جاذبه یا گرانش:

این نیرو تمام ذراتی را كه دارای جرم هستند، جذب می‌كند، ولی در مقایسه با سه نیروی قبلی ، آن قدر ضعیف است، كه می‌توان آن را نادیده گرفت. از آنجایی كه این نیرو در فاصله‌های زیاد كارگر است، در علم ستاره شناسی دارای اهمیت می‌باشد.

 

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : کوارک - ذرات زیر اتمی - ذرات تشکیل دهنده ی پروتون و نوترون،


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

كد تقویم

ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ